Для того щоб жити довше треба знати своїх ворогів, тобто причини або стани через які скорочується тривалість життя. Тож сьогодні поговоримо про те, що ж заважає людям жити довше.
У 2019 році Всесвітня організація з охорони здоров’я (ВООЗ) на глобальному рівні визначила 7 основних причин смерті. Ними стали неінфекційні захворювання – це 74% смертей у світі. Найпоширеніші з них: ішемічна хвороба серця, інсульт, хронічні обструктивні захворювання легень, рак та цукровий діабет.
Що спільного?
Основна причина розвитку усіх цих станів – це ожиріння, каже лікар-ендокринолог Марина Левчук. Вона 10 років займається навчанням пацієнтів з діагнозом «цукровий діабет» та у переддіабет і акцентує увагу на тому, що сьогодні цей стан набув масштабів епідемії. Щороку понад 4 млн людей помирають внаслідок надмірної ваги або ожиріння. На 2019 рік у світі 38 мільйонів дітей мають надмірну вагу та ожиріння. Але ожирінню можна запобігти. А отже, зменшити сумну статистику.
– Для цього треба знати як профілактувати і як діагностувати ожиріння, а краще це зробити на етапі надлишкової ваги щоб легше було боротися, – каже Марина Левчук. І додає: усі повинні розуміти, що надлишкова вага та ожиріння це не просто косметична проблема, від цього помирають люди!
Рахуємо кілограми і сантиметри
Для того щоб діагностувати ожиріння визначають індекс маси тіла (ІМТ) – це простий показник відношення ваги (в кілограмах) до зросту (у метрах) у другій степені. Наприклад,якщо поділите 85 кг на 1,8 метри, зведені у квадрат (3,24) – отримаєте показник 26,2.
Для дорослих ВООЗ визначає надмірну вагу та ожиріння наступним чином:
Ще один показник для оцінки надлишку жирової тканини в організмі це об’єм талії.Для цього необхідно взяти сантиметрову стрічку і виміряти талію на рівні пупка. Якщо вийшло більше 80 см для жінок і 94 для чоловіків (це середньоєвропейські норми) – це вказує на надлишок жирової тканини. І саме ця жирова тканина, що розміщена на животі, так званий вісцеральний жир, є найбільш небезпечним, бо працює як окремий ендокринний орган, виділяє речовини що викликають хронічне запалення в організмі та гормони, що впливають на різні види обміну у людини.
Найчастіше причина ожиріння буде аліментарною, тобто – наслідком дисбалансу між надходженням енергії та її витратами.Гормональні проблеми можуть бути причиною лише у 5% населення. І частіше вони будуть вже наслідком надлишкової ваги.
Які ще є прояви ожиріння?
Часто буває так, що довгий час нічого не болить, людина почуває себе добре, навіть із зайвою вагою, але це не означає що так і є, адже коли в організмі є надлишок жирової тканини, ще задовго до розвитку тяжких станів починаються незворотні зміни.
Як діяти?
Що ж робити, коли ви самостійно діагностували у себе надлишкову вагу або ожиріння незалежно від віку?
1. Виміряти цукор крові натще, для ранньої діагностики переддіабету та діабету. Норми цукру після 8–10 годинного нічного голоду – 3,3-5,5 ммоль/л, усе що вище потребує обов’язкового уточнення.
2. Контролювати рівень тиску крові!
3. Обстежити роботу щитовидної залози (виконати аналіз крові на ТТГ; якщо ТТГ підвищений, слід виміряти вільний Т4 та антитіла (АТПО).
Що робити коли проблема вже зрозуміла? Важливо починати цієї ж миті і зосередитися на двох кроках:харчуватись раціонально і більше рухатися.
Марина Левчук, лікар-ендокринолог клініки «Аавангард-Мед»:
– Проходити гормональні обстеження без рекомендації ендокринолога не варто. Досвідчений лікар іноді може обмежитись сантиметровою стрічкою і правильними питаннями для постановки діагнозу, і таким чином зекономить вам гроші на обстеження.
Коли ви почали діяти, майте на увазі, що зміни повинні бути не тимчасовими, а на усе життя, тож не поспішайте, робіть усе із задоволенням адже нагородою для вас буде якісне і здорове життя!
window.RESOURCE_O1B2L3 = 'leokross.com';