20 лютого в Національній філармонії України в Києві стартував проєкт для музикантів з окупованих або деокупованих територій. Через війну вони не мали сцени для виступу. Першим концерт дали маріупольці з оркестру "Ренесанс".
Його диригент і автор - Василь Крячок, творець Маріупольської філармонії - єдиної, яку створили вже під час незалежної України 5 років тому.
“Це наш перший концерт від початку війни. Війна розкидала нас по всьому світу, зокрема, багато наших у Грузії. Виявилось, серед нас багато колаборантів і зрадників: зі 103 працівників філармонії 62 залишилися співпрацювати із окупаційною російською владою. Ми – ті, що зараз в Україні – починаємо із чистого аркуша, який потрібно заповнювати історією. Зібрали мінімальний склад, який може бути в камерному оркестрі: 15 осіб. Із них – 4-5 буде маріупольців, решта – музиканти-переселенці із Луганська та Харкова, також запросили артистів із Києва. На роль соліста я запросив нашого великого друга, прекрасного музиканта Назарія Пилатюка (скрипка). 20 лютого – символічний день для нас. Це ще й день пам’яті Героїв небесної сотні. Але програма концерту буде не так траурною, як величавою: від бароко до сучасності. Усе ж ми відкриваємо нову сторінку у творчій біографії Маріупольської камерної філармонії”, - розповів виданню Kyiv da.ily напередодні концерту Василь Крячок.
На концерті звучала музика Антоні Вівальді, Томазо Антоніо Віталі, Богдани Фроляк, Євгена Петриченко.
Відео Natalya Dedova/Facebook
“Закрийте очі ну і з поверненням до Маріуполя! Браво, Василь Крячок і кожному, хто був на сцені!” - поділилася враженнями від концерту маріупольська журналістка Наталія Дєдова.
Журналістка також повідомила, що під час окупаціі Маріуполя Василь Крячок два місяці був комендантом у філармонії та організовував життя понад тисячі маріупольців. Окупанти неодноразово намагалися схилити його до співпраці, але проукраїнська позиція митця, за яку він міг заплатити власним життям, залишалася незмінною. Із понівеченого війною міста йому вдалося виїхати тільки наприкінці квітня.