Сегодня:
Последние записи
Модернізований ЦНАП у Полтаві працює близько двох тижнів. За цей час люди вже отримали майже 2 тисячі адміністративних послуг у безбарʼєрному просторі.Про це 9-го січня повідомляє пресслужба Полтав...
У Полтавській області в будинку заступника голови села знайшли тіла пенсіонерки та її сина. Причини та обставини загибелі господарів оселі з’ясовує слідство. Про це повідомляє відділ комунікації по...
Відповідний лист про наміри співпраці підписали Житомирський міський голова Сергій Сухомлин та президент міста Люблін Кшиштоф Жук.Про це повідомляє Житомирська міська рада.«Люблін прихистив у себе ...
«Пакунок малюка» – це одноразова натуральна допомога від держави сім’ям, у яких народилася дитина*. Мета цієї програми – підтримати родину новонародженого та допомогти їй забезпечити належний догля...
Баннер

На війні не до іграшок. Як виживає маріупольська швейна фабрика, яку релокували у Дніпро, - ФОТО

2023-05-16 11:25:35
Источник: https://www.0629.com.ua/

На війні не до іграшок. Як виживає маріупольська швейна фабрика, яку релокували у Дніпро, - ФОТО

Після закінчення навчання Руслана Щербина ризикнула втілити свою дитячу мірю. Тому, маючи у кишені диплом юриста, відкрила... фабрику з виготовлення м’яких іграшок “Марі і Поль”. Після успішного старту в її планах були амбітні проєкти, які зруйнувало повномасштабне вторгнення росії. Тепер підприємство намагається вижити на новому місці, але попит на дитячі іграшки під час війни не зростає. 

Ідеї приходять спонтанно

У дитинства Руслана любила м’які іграшки — їй подобалося отримувати їх в подарунок та збирати на спеціальній полиці, де за багато років зібралася чимала компанія пухнастих ведмежат, зайчиків та кошенят. І навіть подорослішавши, дівчина не припинила милуватися цими казковими тваринами, які уособлюють домашній затишок і дитячі мрії. Отримавши диплом юриста у Маріупольському державному університеті, Руслана вирішила, що прийшов час не просто мріяти, а втілювати свої бажання. У 2017 вона ризикнула відкрити свій перший бізнес — приватну швейну фабрику з пошиття м’яких іграшок. 

ОСЬ ЯК ЦЕ БУЛО: Фабрика детских игрушек. На пороге открытия

На війні не до іграшок. Як виживає маріупольська швейна фабрика, яку релокували у Дніпро, - ФОТО , фото-1

- Я ніколи не робила іграшки сама і не вміла шити — пішла на курси вже у Дніпрі після евакуації з Маріуполя. Але я гарний організатор і мала купу ідей, - ділиться пані Руслана. - Тому коли я дізналася, що стартував проєкт “Український донецький куркуль”, вирішила подати заявку на втілення мрії мого дитинства. Я описала ідею та зробила точні розрахунки — під час захисту я могла відповісти на усі питання щодо кожної копійчини, бо все розрахувала та продумала самостійно.

Руслана підтвердила право отримати грант, але довелося почекати початку реалізації — унікальне обладнання для швейного цеху замовили на фабриці у Китаї — безпосередньо від виробників. І тільки у 2018 році вдалося повністю скористатися грантовими коштами — обладнання приїхало до Одеси. Де Руслана дізналася, що чекає на дитину. 

- Якщо чесно, я була трохи розгублена - тут треба бізнес починати, а я вагітна, - з усмішкою згадує Руслана. - Але там де діти, там й дитячі іграшки — все вийшло логічно та вчасно!  

Перший рік, зізнається жінка, було важко. Довелося шукати працівників на свою фабрику — щоб сформувати дружній та успішний колектив, Руслана брала на роботу однодумців навіть без досвіду роботи — жінок навчали вже по ходу виробництва. І всіх швачок, кого вона набрала тоді, залишалися на фабриці до останнього дня її роботи в Маріуполі. 

Руслана згадує, що ідеї майбутніх дитячих улюбленців приходили спонтанно — щось спаде на думку, вона швидко намалює ескіз, несе дівчатам — обговорювати та втілювати у життя.  

На війні не до іграшок. Як виживає маріупольська швейна фабрика, яку релокували у Дніпро, - ФОТО , фото-2

- Ми робили величезні іграшки по 3-4 метри. До прикладу. Був дуже популярний одноріг який заввишки 4,5 метри! - каже Руслана. - До нас приїздили з різних міст задля цих тваринок. Рекламувалися через інтернет, виставляли приклади наших іграшок в Інстаграмі. Справи йшли доволі успішно, ми раділи можливості дарувати тепло та посмішки! 

Фанатка Маріуполя 

А потім світ охопила пандемія. Через питання безпеки люди перестали ходити один до одного в гості на свята, а значить, обсяг продажів м’яких іграшок сповільнився. Тому Руслана вирішила розпочати ще одну лінію на своїй фабриці — пошиття дитячого одягу. 

- І це спрацювало. Наші вироби охоче брали на продаж відомі інтернет-майданчки та усі великі гіпермаркети Маріуполя, - каже Руслана.  Одночасно ми розгорнули випуск нашої фірмової маріупольської чайки — м’якого сувеніра, який ми придумали спеціально для презентації нашого міста всій країні. Міська влада запропонувала продавати чайку у нашій туристичній родзинці “Вежі”. Ми подумали - чому б ні. 

Власне, назва фабрики — “Марі і Поль”  — звісно, тісно пов’язано з рідним містом Руслани. Вона зізнається, що є фанатом Маріуполя.

-  Коли навчалася у 2 класі, ми переїхали в інше місто. Але після закінчення школи я свідомо повернулася до Маріуполя, - каже Руслана. -  Назва моєї фабрики прийшла до мене під час роботи над бізнес-планом. Коли придумувала, читала історію про козацьке поселення Домаха. Хотілося щось символічне, тепле. Тим більш, що кошти для цього проєкту навпіл з областю давало й місто. Мріяла, щоб на слуху була назва, яка асоціюється з містом. Вже потім ми зв’язали нашого фірмового козака Поля та піратку Марі. Хотіли взагалі казку зробити, але часу не вистачило.

Моя дитина не сиділа у підвалах

Руслана разом з чоловіком та трирічною дитиною виїхала з Маріуполя 24 лютого. Вона зізнається, що у той момент їй рухав справжній страх — вона боялася за життя малечі, яка лякалася вибухів. Навіть не хотілося думати про можливі окупацію чи полон. 

- Ми сіли на свою машину, другу залишили там. Звісно, не вірили що станеться щось масштабно жахливе. Вважали виїзд своєрідним перестрахуванням, - пояснює Руслана вибір першого ранку повномасштабно війни. -  Але коли зачиняла двері квартири, була така думка, що я сюди більше не повернуся.

Зараз їхній будинок пошкоджено, але квартира ціла. Але, каже Руслана, вже у перші місяці її повністю обікрали — винесли навіть побутові речі, одяг і іграшки. 

- Для мене дім — це не стіни, а те, що всередині створювалося та зберігалося з любов’ю. Тепер цього нічого немає, тому я вважаю, що в нас немає дому. Але якщо для звільнення треба буде знищити й ті стіни, що там залишилися, я на це згодна... 

Приміщення швейного цеху теж постраждало, більшість обладнання так і залишилося в Маріуполі- вивезти його з міста неможливо. 

- Так, ми багато втратили. Можливо, варто було спробувати щось врятувати, а не їхати у перший день. Але моя дитина не впадає в істерику від звуку трамвая, не голодувала і не сиділа у підвалі під бомбами. Вважаю, що за це я заплатила фінансовими втратами. А це все мінливе — ще заробимо, - з сумом каже Руслана.

Складнощі релокації 

Спочатку родина виїхала до мами Руслани на захід країни. Але згодом вирішили повернутися ближче додому. Зараз вони винаймають житло у Дніпрі, а приміщення безплатно на перші пів року отримали за програмою релокації бізнесу. 

На війні не до іграшок. Як виживає маріупольська швейна фабрика, яку релокували у Дніпро, - ФОТО , фото-3

- Звісно, проблем побільшало... Тут, наприклад, не працюють садочки та школи, тому і моя дитина, і дитина швачки, ходять з нами на роботу. Бо немає іншого виходу, приватні дуже дорогі, а “запасних” родичів для підтримки у Дніпрі немає.

Зараз у цеху працює дві дівчинки та сама Руслана. А в Маріуполі, каже вона з сумом, було десять. 

- Я кликала виїжджати усіх. Старші жінки відмовилися, бо не хотіли кидати своє житло. На щастя, усі живі, але в однієї працівниці помер батько — не витримало серце від вибухів. Виїхали хто куди -  одна людина залишилася в Маріуполі, ще одна поїхала до Росії, де вже давно живе її донька. Інших порозкидало по країні — зі мною залишилася одна швачка, іншу взяли вже тут...- каже Руслана.   

Зараз вони майже повністю перейшли на виробництво одягу. Відчувається, що під час війни людям не до іграшок. Але інколи виконують іграшки на замовлення — у промислових масштабах це неможливо ще й через те, що в Маріуполі залишилася спеціальна машина, без якої неможливо виробництво великих іграшок. 

- А ще ми для бебі-боксів від міської ради ми робимо пледи з зображенням якоря та нашу фірмову м’якеньку чайку — це фінансується з бюджету Маріуполя, - пояснює Руслана.- Але все це дуже важко. Ми досі не можемо вийти на рівень, що був, навіть з одягом. Багато жінок та дітей з-поміж наших клієнтів виїхали за кордон або втратили з нами зв’язок, - пояснює Руслана.  -  Але ми повернемося — це навіть не обговорюється. Я не бачу іншого міста для свого майбутнього, окрім Маріуполя. У Дніпрі гарні люди, які нас підтримують, але я дуже хочу додому, хочу до моря. За ці півтори роки я досі не змогла адоптуватися... - зізнається Руслана. - Бо пам’ятаю, що для нас була буденність — забрати дитину з садочка та поїхати на море. Маріуполь - місце моєї сили. З 2019 року він постійно змінювався, можна було годинами ходити з одного парку в інший. На тротуарах - плиточка, дороги відремонтовані - без калюж та ямок. 

На війні не до іграшок. Як виживає маріупольська швейна фабрика, яку релокували у Дніпро, - ФОТО , фото-4

Але Руслана усвідомлює, що повернення буде вкрай важким. Бо уважно слідкує за тим, що відбувається у місті. Страшно навіть уявити вид з власного вікна — де навколо усе згоріло та зруйнувалося. усі дома згоріли усі будинки. 

- Звичайно, я не хочу, щоб моя дитина росла в таких умовах. Тільки в мене у дворі було десятки могил сусідів, яких потім перепоховали. Це страшно. Може, я б хотіла жити десь поруч містом. Бо не знаю, як вплине на мене ця атмосфера смерті... Але я все одно повернуся, не хочу планувати нове життя десь далеко від рідного міста. Як то кажуть - після ЗСУ одна з перших вирушу до міста. 

Попри проблеми, виснаження та постійні емоційні гойдалки, коли хочеться зачинити бізнес та забути увесь цей жах, Руслана продовжує боротися. І життя знов дарує їй натяк та надію — знов у найскладніший період свого життя вона дізнається, що чекає на дитину! А будуть діти — будуть і іграшки! 

ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629

НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629

ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой

ДИВІТЬСЯ нас на YouTube


Суспільство
Щодня о 9:00 ми вшановуємо памʼять всіх українців, які загинули внаслідок збройної агресії російської федерації.Як повідомляє сайт 0564.ua, вшанування запроваджено 16 березня 2022 року Указом Прези...
Суспільство
Серед правопорушень, вчинених з початку року водіями, 16 – керування транспортними засобами у нетверезому стані.Також з початку 2024 року у м. Бердичеві сталися 5 дорожньо-транспортних пригод з мех...
Суспільство
В місті Хуст на Закарпатті 9 січня сталася пожежа в гуртожитку. Загоряння виникло в кімнаті на третьому поверсі п’ятиповерхової будівлі.Про це повідомили на сайті ДСНС Закарпаття. За інформацією ві...
Суспільство
Сьогодні зранку, 10 січня, у Чорному морі на бойовому чергуванні перебувають два рашиські кораблі.Як повідомляє пресслужба ВМС, серед них відсутні ракетоносії.В Азовському морі перебуває один ворож...