Сегодня:
Последние записи
Модернізований ЦНАП у Полтаві працює близько двох тижнів. За цей час люди вже отримали майже 2 тисячі адміністративних послуг у безбарʼєрному просторі.Про це 9-го січня повідомляє пресслужба Полтав...
У Полтавській області в будинку заступника голови села знайшли тіла пенсіонерки та її сина. Причини та обставини загибелі господарів оселі з’ясовує слідство. Про це повідомляє відділ комунікації по...
Відповідний лист про наміри співпраці підписали Житомирський міський голова Сергій Сухомлин та президент міста Люблін Кшиштоф Жук.Про це повідомляє Житомирська міська рада.«Люблін прихистив у себе ...
«Пакунок малюка» – це одноразова натуральна допомога від держави сім’ям, у яких народилася дитина*. Мета цієї програми – підтримати родину новонародженого та допомогти їй забезпечити належний догля...
Баннер

"Дивимось прогнози, молимось Богу, надіємось на дощ і працюємо", - як у Грушівській ОТГ віднаходіть формули життя, коли у крані немає води, - - ФОТО, ВІДЕО

2023-06-17 13:27:30
Источник: https://www.0564.ua/


Через обміління Каховського водосховища у Криворізькому районі повністю припинилось централізоване водопостачання у Грушівській громаді. У теперішній час туди підвозять питну воду, запаси технічної води у мешканців населених пунктів громади поки ще є. Усвідомлюючи, що для людей, котрі, переважно, живуть за рахунок вирощування городини, важливе значення має саме технічна вода, представники влади шукають рішення, які б дозволили хоча б частково забезпечити цю потребу.

Яка ситуація з водозабезпеченням у Грушівській ОТГ в ці дні? Як вплинуло на життя людей припинення централізованого водопостачання? Яких кроків вживає влада для мінімізації негативних наслідків, викликаних обмілінням водосховища? Про все це кореспондентка 0564.ua дізнавалась на місці.

В 7 населених пунктах Грушівської ОТГ нині проживає 6,5 тисяч осіб (включно з ВПО). Тут обладнана централізована система водопостачання, якою і подавалась питна вода від ДП «Кривбаспромводопочтачання». Однак у п’ятницю, 9 червня, місцева насосна станція зупинилась через критичне падіння рівня води у сховищі. Тож на момент нашого виїзду у громаду лише 15% її населення мали можливість отримувати питну воду.

За словами начальника Криворізької районної військової адміністрації Євгена Ситниченка, з першого дня припинення централізованого водопостачання у Грушівській громаді був введений графік підвозу води та задіяні усі види транспорту. Тож Грушівська громада на сьогодні (14 червня – ред..) отримала 240 тонн питної води й 20 тонн бутельованої води, яка була надана обласною військовою адміністрацією. Загалом Євген Ситниченко назвав ситуацію з водозабезпеченням на території Криворізького району контрольованою і запевнив у миттєвій реакції представників влади з метою постачання води туди, де у цьому виникає потреба.

"Дивимось прогнози, молимось Богу, надіємось на дощ і працюємо", - як у Грушівській ОТГ віднаходіть формули життя, коли у крані немає води..., фото-1

Голова Грушівської громади Сергій Мариненко повідомив, що у окремих селах громади вода в системі була ще до кінця неділі. На цей час люди мають невеликі запаси води, адже у приватних домоволодіннях є резервуари, басейни а подекуди, криниці і свердловини. Отож станом на 14 червня очільник громади не визначив ситуацію, як критичну.

-Сьогодні, завдяки Криворізькій РВА, до нас привезли дві цистерни з технічною водою, тож займаємось її розвезенням, - зазначив він, - щодо питної води: учора нам привезли бутельовану воду, сьогодні маємо отримати ще бутельовану воду, яку видаватимемо людям по мірі отримання цієї води.

Мариненко наголосив, що для їхньої громади найважливіша все ж технічна вода, адже переважна більшість людей «живе з городів» - хтось вирощує овочі і фрукти тільки для себе, а хтось і на продаж. В середньому для одного поливу городу використовують близько 5 - 10 кубометрів води. Поки що ємності в домогосподарствах заповнені. Та коли ця вода закінчиться, влада шукає рішення, які б дозволили забезпечити людей технічною водою на рівні, хоча би, половини від потреби.

"Дивимось прогнози, молимось Богу, надіємось на дощ і працюємо", - як у Грушівській ОТГ віднаходіть формули життя, коли у крані немає води..., фото-2

Щодо питної води, то зараз її роздають населенню ОТГ з розрахунку 5 л на людину. Запаси питної води накопичено на насосній станції, окрім цього, воду підвозять. Станом на 14 червня місцева влада готувалась роздати жителям сіл 2100 п’ятилітрових баклажок з водою. Наступну партію очікували вже наступного дня. Для отримання питної води люди приїздять самі, мало мобільним землякам воду розвозять.

"Дивимось прогнози, молимось Богу, надіємось на дощ і працюємо", - як у Грушівській ОТГ віднаходіть формули життя, коли у крані немає води..., фото-3

Журналісти стали свідками, як дві баклажки з питною водою доставили родині 101-літньої Ганни Ковтун. Літня пані мешкає разом з зятем, 70-річним паном Олександром. Її дочка, дружина пана Олександра, померла три роки тому. Відтоді Ганна і Олександр лишилися самі. «Зять мене не обіжає», - зауважила вона, звертаючись до представників медіа, які побували у неї в гостях. Та коли дізнається, що нас цікавить вода, пояснює, що без води погано.

"Дивимось прогнози, молимось Богу, надіємось на дощ і працюємо", - як у Грушівській ОТГ віднаходіть формули життя, коли у крані немає води..., фото-4

Як відомо, Каховську ГЕС збудували у 1955 році ударними темпами в рамках сталінського «плану перетворення природи». Вона мала забезпечити водою український Крим та південні регіони, а Каховське водосховище мало стати новим Азовським морем. Заради цього затопили велику кількість родючих земель та майже сотню селищ. Та пані Ганна не застала тих часів, адже переїхала до Грушівки з Петровського району Кіровоградщини вже у 70-х роках минулого сторіччя. Сьогодні жінка та її зять живуть на свої пенсії.

Пан Олександр показав нам, де набирає воду: запас технічної води має у басейні, розташованому на подвір’ї. Поки що і використовує цю воду, сподіваючись, що її вистачить на певний період. Адже, каже він, город не садить, його 24 сотки нині засаджує сусід.

"Дивимось прогнози, молимось Богу, надіємось на дощ і працюємо", - як у Грушівській ОТГ віднаходіть формули життя, коли у крані немає води..., фото-5

Вийшовши з двору пенсіонерів, ми зустрічаємось з їхнім сусідом Борисом Громом. Чоловік не відмовляє журналістам і ми йдемо подивитися, як господарює в умовах дефіциту води його родина. А подивитися тут є на що: 35 соток городу, засадженого картоплею, полуницею, огірками, кабаками, цибулею, кукурудзою, малиною та рештою городини і ягід, та ще й 15 соток саду. Тут налагоджений крапельний полив. Окрім цього, у господарстві пана Бориса є качки, гуси, свині…

Городину, ягоди і фрукти Громи вирощують для себе, бо мають велику родину.

Чоловік розповів, що любить сільське господарство, колись фермерував на Херсонщині, а згодом перебрався на Апостолівщину (нині – Криворіжжя). Видно, що Борис – людина дії, господар, і, навіть у ситуації, що склалась, розповідає про свої плани з оптимізмом.

Він показав нам бочку з водою на 1800 літрів. Щоправда, зауважив, що води в ній вистачить на те, аби 40 його птахів (20 качок і 20 гусей) поїти упродовж місяця. Ще є 54-кубовий гумовий резервуар, воду з якого можна використовувати для поливу. Обидві ємності наповнюються природною, дощовою, водою. Нескладна система ринв, якими збирається вода і насос – традиційні технічні рішення допомагають селянину поповнювати запаси води. Якщо ж доведеться використовувати воду з гумового резервуара, то для поливу 50 соток городу з садом води з нього вистачить на … 1 полив. Та песимістичне запитання журналістів, а що ж він робитиме, коли закінчиться уся вода в резервуарах, не застає його зненацька, чоловік розмірковує вголос:

-Ось дивіться, зараз дощик пройшов, отож тиждень перебудемо. Потім , якщо дощу не буде, поллємо - ще один тиждень виграємо. Якщо нічого не зміниться, ну ще тиждень почекаємо…

У якийсь момент і в інтонаціях аграрія з’являються нотки песимізму:

-Ми такої ситуації не чекали, звісно. Тяжко, боляче, але мусимо працювати, - каже господар, після чого в його очах знову спалахують вогники оптимізму і він продовжує:

- Дасть Бог, і наша влада, і ми ж - не такі люди, що докотилися до того, аби просто чогось чекати – щось робимо. Як покійний мій дід казав: «Якщо будеш щось робити, то будеш щось мати. А як нічого не будеш робити, то й нічого не матимеш. Дивимось, прогнози, молимось Богу, надіємось на дощ ну і, відповідно, йдемо і щось вирішуємо, - озвучує формулу життєдіяльності Борис Гром.

Цього ж дня, 14 червня, у центрі села нам зустрівся чоловік з Мар’янського - Віктор Миколайович.

"Дивимось прогнози, молимось Богу, надіємось на дощ і працюємо", - як у Грушівській ОТГ віднаходіть формули життя, коли у крані немає води..., фото-12

Він продавав полуницю, і ми скористалися можливістю придбати солодку і ароматну ягоду. Поцікавились, як вплине ситуація з водою на життя чоловіка. З’ясувалось, що він вирощує цибулю, полуницю та інші сільськогосподарські культури на площі 10 га. На цій площі облаштована зрошувальна система поливу, у якій нині води немає. Забезпечити полив культур на площі 10 га водою з якогось резервуару, нереально. Отож усі сподівання Віктора Миколайовича пов’язані з дощем.

Ще одна зустрічна – Любов, яка переїхала до Грушівської ОТГ, щоб бути подалі від обстрілів - з Нікополя. В Грушівській громаді вона має свою дачу, де і мешкає зараз. Попри незначні площі землі на дачі, поливати городину їй нічим, адже ємностей для зберігання технічної води у дачному господарстві жінки немає.

Від наших співрозмовників ми дізнались, що вони сподіваються на те, що влада зуміє оперативно віднайти ефективні рішення проблеми з водою – ще до того, коли проблема суттєво позначиться на рівні життя людей.

"Дивимось прогнози, молимось Богу, надіємось на дощ і працюємо", - як у Грушівській ОТГ віднаходіть формули життя, коли у крані немає води..., фото-13

Водночас, ми почули від представників влади про те, що в Грушівській ОТГ є реальні шляхи для подолання кризи з водою, однак певні технічні рішення потребуватимуть деякого часу і ресурсів. Над цим вже працюють. 


Суспільство
Щодня о 9:00 ми вшановуємо памʼять всіх українців, які загинули внаслідок збройної агресії російської федерації.Як повідомляє сайт 0564.ua, вшанування запроваджено 16 березня 2022 року Указом Прези...
Суспільство
Серед правопорушень, вчинених з початку року водіями, 16 – керування транспортними засобами у нетверезому стані.Також з початку 2024 року у м. Бердичеві сталися 5 дорожньо-транспортних пригод з мех...
Суспільство
В місті Хуст на Закарпатті 9 січня сталася пожежа в гуртожитку. Загоряння виникло в кімнаті на третьому поверсі п’ятиповерхової будівлі.Про це повідомили на сайті ДСНС Закарпаття. За інформацією ві...
Суспільство
Сьогодні зранку, 10 січня, у Чорному морі на бойовому чергуванні перебувають два рашиські кораблі.Як повідомляє пресслужба ВМС, серед них відсутні ракетоносії.В Азовському морі перебуває один ворож...