Сегодня:
Последние записи
Модернізований ЦНАП у Полтаві працює близько двох тижнів. За цей час люди вже отримали майже 2 тисячі адміністративних послуг у безбарʼєрному просторі.Про це 9-го січня повідомляє пресслужба Полтав...
У Полтавській області в будинку заступника голови села знайшли тіла пенсіонерки та її сина. Причини та обставини загибелі господарів оселі з’ясовує слідство. Про це повідомляє відділ комунікації по...
Відповідний лист про наміри співпраці підписали Житомирський міський голова Сергій Сухомлин та президент міста Люблін Кшиштоф Жук.Про це повідомляє Житомирська міська рада.«Люблін прихистив у себе ...
«Пакунок малюка» – це одноразова натуральна допомога від держави сім’ям, у яких народилася дитина*. Мета цієї програми – підтримати родину новонародженого та допомогти їй забезпечити належний догля...
Баннер

"Через бензопилу чоловік не чув, що по ньому стріляють з міномету": як сім'я з Білої Криниці знайшла прихисток у Кривому Розі, - ФОТО

2023-07-09 23:20:03
Источник: https://www.0564.ua/


2022 рік для сім’ї Галини Петруняк, що мешкає на Миколаївщині, розпочинався з щасливої події - у січні в сім’ї народився довгоочікуваний син. Здавалось, що рік буде сповнений щасливими моментами батьківства, але все змінило повномасштабне вторгнення росії в Україну.

Про життя під обстрілами, евакуацію та адаптацію у Кривому Розі журналістові 0564.ua розповіли Галина Петруняк та її мама.

Галина Петруняк разом з чоловіком Романом мешкають в Білій Криниці, що на Миколаївщині. В цьому ж селі мешкають і батьки Галини – Сергій та Галина Лемишевські. «До повномасштабного вторгнення в нашому селі жило 290 чоловік. У нас є дитячий табір, в який приїжджає відпочивати багато дітей, в тому числі і з Кривого Рогу», - розповідають жінки.

В січні 2022 року у Галини Петруняк народився син. Невдовзі жінка потрапила з дитиною до обласної лікарні в Миколаїв. «У лютому у дитини піднялась температура. Лікарі діагностували коронавірусну інфекцію. Вже в лікарні такий же діагноз поставили і мені», - згадує Галина.

Якось, знаходячись у лікарні, жінка почула дивні звуки, каже: «Мені здавалось, що я чула якісь вибухи. Мене заспокоювали, що все нормально і мені це лише здається».

22 лютого її виписали з лікарні і вона повернулась додому, до Білої Криниці, а вже через 2 дні розпочалось повномасштабне вторгнення росіян.

Галина разом з чоловіком Романом та дітьми

До Галини тоді зателефонувала мати і повідомила, що росія розпочала війну, на що чоловік Галини, Роман, відмахнувся, промовивши: «Та яка може бути війна!». «Пізніше він бачив колону танків, але мені нічого не сказав», - розповідає Галина, - він дуже переживав за мене, щоб в мене не пропало молоко, тому усіляко намагався заспокоїти».

Йшли дні, і росіяни окупували Херсонщину і частину Миколаївщини. Біла Криниця знаходилась на лінії фронту.

«Біля села є річка і ліс. Російські снайпери облаштували свої позиції в лісі і попередили місцевих мешканців, щоб ми не вилазили на дахи будинків і не робили зайвих рухів, бо вони, мовляв, можуть підстрелити», - розповідає нам мама Галини.

Місцеві мешканці жили за умов відсутності електроенергії, ще поставало питання про те, чим опалювати дім. Згодом в село все частіше почали прилітати російські снаряди. «Якось на сусіднє подвір’я прилетів снаряд, тоді вбило корову», - пригадують жінки.

«Мій чоловік з односельчанами поїхали в табір нарубати дрів, - продовжує розповідь мама Галини, - та як тільки він завів бензопилу, всі чоловіки порозбігались. Коли ж він вимкнув бензопилу і озирнувся, був здивований, що навколо нього нікого немає. З’ясувалось, інші повтікали, бо росіяни почали стріляти з міномету в його бік, а мій чоловік, через гучність бензопили, цього не почув. Після цього випадку я йому сказала, що треба думати за безпеку дітей, бо в нас шестеро онуків, отож треба евакуюватись».

Галина з мамою

З села родина вирушила автомобілями, зав’язавши на них білі ганчірки. Всю дорогу люди переживали, що окупанти можуть розстріляти автівки. Вже наближаючись до ЗСУ, вони зняли ганчірки з автомобілів, розуміючи що небезпека минула, та вирушили далі - до Кривого Рогу.

З того часу у нашому місті ця родина знімає квартиру, в якій мешкають всі разом. За домовленістю з господарями, вони облаштували біля будинку невеликий город, на якому вирощують картоплю та помідори.

Наразі Роман, чоловік Галини, працевлаштувався. Вона на роботу піти не може, оскільки знаходиться у декретній відпустці.

Та як кажуть, біда сама не ходить. У листопаді Сергію, татові Галини, поставили невтішний діагноз – онкологія. Тож нині значна частина коштів йде на лікування. «Я зверталась в різні фонди, але допомогу вони не дають, навіть ліками. Добрі люди давали кошти на лікування, також я виставляла оголошення зі збором в інтернеті,  люди теж надсилали кошти», - ділиться Галина.

«Я пішла з виписками в «собез», щоб вони надали допомогу. Аж там здивувались, навіщо нам треба допомога, якщо ми знаходимо такі кошти на лікування», - додає мама Галини, - Люди хороші, наші українці - знайомі, знайомі знайомих - нам допомогли. За увесь час нам з бюджету виплатили лише 5 тисяч гривень допомоги, в той час, коли ми оплатили близько 100 тисяч гривень за лікування».

Батьки Галини - Сергій та Галина

Мама Галини наразі не може працевлаштуватись через стан свого власного здоров’я. Жінці вкрай необхідна операція на коліні, яка коштує близько 100 тисяч гривень. «Лікували мене півроку і долічили… від першої стадії поліартрозу до третьої. Тепер мені лікарі кажуть, що треба просто прикладати компреси, або робити дороговартісну операцію. Групу по інвалідності мені не дають, а на роботу з таким діагнозом не беруть. Зробити операцію коштів в нас немає», - бідкається жінка.

Каже, що інколи відчуває заздрісне ставлення до переселенців, адже їм виплачують допомогу, надають продуктові набори. «В пунктах видачі гуманітарної допомоги нам допомагають, але були і конфліктні ситуації, - додає мама Галини, - в одному з пунктів мене звинуватили, що я в них другий день поспіль беру забагато речей. Іноді звертають увагу, що переселенці приїздять автомобілем чи мають золоті прикраси. Але люди, часом, не можуть зрозуміти, що золото та автомобілі – це те, що найлегше забрати з собою в інше життя, коли тікаєш з власного будинку».  .

Після закінчення війни родина не знає куди їм повертатись. Галина показує нашому журналістові фото зруйнованого будинку.

«Повертатись нам, фактично, немає куди. Дуже хочеться додому, бо в селі можна менше переживати за дітей на вулиці, аніж у великому місті», - говорить жінка.

Будинок батьків

Вона згадала про державну програму «єВідновлення», однак упродовж півтора року жодної допомоги за цією програмою вони не отримали. Бідкаються, можливо причина в тому, що будинок не оформлений:

«Знаєте, як в селі, помирає людина, в її хаті живуть рідні, але в спадок ніхто не вступає. Ось так і в нашій ситуації, хоч ми жили в будинку, сплачували за нього, але не переоформили. Тож компенсацій досі не отримали».

Будинок Галини

З сумом жінки тепер пригадують, яким гарним було їхнє село. Кажуть, у Білій Криниці, на відміну від сусідніх сіл, до війни працював клуб, в якому проходили різноманітні заходи. Завдяки дитячому табору, селяни мали роботу. Тепер клуб зруйнований, дитячій табір  також, як і навколишні будинки постраждали від ворожих обстрілів. Яким буде життя Білої Криниці після закінчення війни, його колишні мешканці сьогодні ще не знають.


Суспільство
Щодня о 9:00 ми вшановуємо памʼять всіх українців, які загинули внаслідок збройної агресії російської федерації.Як повідомляє сайт 0564.ua, вшанування запроваджено 16 березня 2022 року Указом Прези...
Суспільство
Серед правопорушень, вчинених з початку року водіями, 16 – керування транспортними засобами у нетверезому стані.Також з початку 2024 року у м. Бердичеві сталися 5 дорожньо-транспортних пригод з мех...
Суспільство
В місті Хуст на Закарпатті 9 січня сталася пожежа в гуртожитку. Загоряння виникло в кімнаті на третьому поверсі п’ятиповерхової будівлі.Про це повідомили на сайті ДСНС Закарпаття. За інформацією ві...
Суспільство
Сьогодні зранку, 10 січня, у Чорному морі на бойовому чергуванні перебувають два рашиські кораблі.Як повідомляє пресслужба ВМС, серед них відсутні ракетоносії.В Азовському морі перебуває один ворож...