Сегодня:
Последние записи
Модернізований ЦНАП у Полтаві працює близько двох тижнів. За цей час люди вже отримали майже 2 тисячі адміністративних послуг у безбарʼєрному просторі.Про це 9-го січня повідомляє пресслужба Полтав...
У Полтавській області в будинку заступника голови села знайшли тіла пенсіонерки та її сина. Причини та обставини загибелі господарів оселі з’ясовує слідство. Про це повідомляє відділ комунікації по...
Відповідний лист про наміри співпраці підписали Житомирський міський голова Сергій Сухомлин та президент міста Люблін Кшиштоф Жук.Про це повідомляє Житомирська міська рада.«Люблін прихистив у себе ...
«Пакунок малюка» – це одноразова натуральна допомога від держави сім’ям, у яких народилася дитина*. Мета цієї програми – підтримати родину новонародженого та допомогти їй забезпечити належний догля...
Баннер

За яких умов українці можуть відпочивати довше: нові правила надання відпусток набули чинності

2023-12-29 08:40:31
Источник: https://www.5692.com.ua/

За яких умов українці можуть відпочивати довше: нові правила надання відпусток набули чинності

В Україні 24 грудня 2023 року набули чинності зміни у трудовому законодавстві до деяких законодавчих актів щодо впорядкування надання та використання відпусток, передбачені законом № 3494-IX.

Нововведення ініціювали з огляду на реалії воєнного стану, стосуються вони тривалості відпусток, отримання компенсації за невикористані дні відпочинку, умов надання деяких видів відпусток тощо. Про основні зміни розповіло видання РБК-Україна.

Відпустка під час війни

Раніше для працюючих українців діяла норма про те, що у період воєнного стану тривалість основної відпустки не може перевищувати 24 дні на рік. Якщо працівник має право на довшу відпустку, йому могли відмовити у її наданні. Додаткові дні можна було "відгуляти" або отримати за них грошову компенсацію вже після завершення воєнного стану.

У новій версії трудового законодавства частину відпустки понад 24 дні роботодавець може надати після воєнного стану без збереження заробітної плати.

Виключення: відпустки для керівних працівників закладів освіти, навчальних підрозділів інших закладів, педагогічних, науково-педагогічних та наукових працівників.

Також зміни торкнулися умов надання відпустки працівникам, які залучені до виробництва товарів оборонного призначення або до виконання мобілізаційного завдання. Тепер цій категорії працівників, як і працівникам підприємств критичної інфраструктури, роботодавець може відмовити у наданні щорічної та інших видів відпустки, за виключенням відпустки у зв’язку із вагітністю та пологами та для догляду за дитиною до 3 років.

Відпустка за власний рахунок

Ухваленим законом збільшено тривалість відпустки без збереження заробітної плати за сімейними обставинами чи з інших причин до 30 днів на рік (раніше було до 15 днів).

Внесені правила надання "карантинної" відпустки без збереження заробітної плати, яка може бути надана працівнику без обмеження за строком у разі необхідності самоізоляції під час епідемій, пандемій.

Крім того, відпустка без збереження зарплати може надаватися без обмежень по строку під час дії воєнного стану, у разі виникнення надзвичайної ситуації техногенного, природного чи іншого характеру.

При цьому час перебування у таких відпустках не зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку. Їхня тривалість визначається угодою між роботодавцем і працівником.

Зміни для мобілізованих працівників

У разі мобілізації після оголошення воєнного стану працівники мають право на грошову компенсацію за невикористані дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки. Раніше компенсацію за невикористану відпустку можна було отримати при звільненні з місця роботи.

Для отримання компенсації необхідно подати заяву не пізніше останнього дня місяця, в якому працівник був увільнений від роботи у зв'язку з призовом на військову службу.

Крім того, після звільнення з військової служби у зв'язку із закінченням особливого періоду або оголошенням демобілізації особі надається право на відпустку без збереження заробітної плати тривалістю 60 днів, яка включається до страхового стажу.

За новим законом, з 24 грудня 2023 року мобілізованим педагогічним та науково-педагогічним працівникам скасували збереження середнього заробітку з останнього місця роботи перед призовом.

Відпустка при народженні дитини

При народженні дитини батько або хтось з родичів може взяти одноразову оплачувану 14-денну відпустку протягом трьох місяців від дати її народження. При цьому є додаткові умови:

  • для отримання відпустки батько дитини, який приживає разом із її матір’ю, але не перебуває у зареєстрованому шлюбі, має надати заяву матері та свідоцтво про народження дитини, в якому зазначена відповідна інформація про батька;
  • бабуся, дідусь або інший повнолітній родич можуть отримати відпустку по догляду за дитиною, надавши заяву одинокої матері (одинокого батька) цієї дитини.

Суспільство
Щодня о 9:00 ми вшановуємо памʼять всіх українців, які загинули внаслідок збройної агресії російської федерації.Як повідомляє сайт 0564.ua, вшанування запроваджено 16 березня 2022 року Указом Прези...
Суспільство
Серед правопорушень, вчинених з початку року водіями, 16 – керування транспортними засобами у нетверезому стані.Також з початку 2024 року у м. Бердичеві сталися 5 дорожньо-транспортних пригод з мех...
Суспільство
В місті Хуст на Закарпатті 9 січня сталася пожежа в гуртожитку. Загоряння виникло в кімнаті на третьому поверсі п’ятиповерхової будівлі.Про це повідомили на сайті ДСНС Закарпаття. За інформацією ві...
Суспільство
Сьогодні зранку, 10 січня, у Чорному морі на бойовому чергуванні перебувають два рашиські кораблі.Як повідомляє пресслужба ВМС, серед них відсутні ракетоносії.В Азовському морі перебуває один ворож...