Півтори роки окупації Маріуполя змінили до невпізнаваності місто. Нові будинки, нові проблеми (зі сміттям, дорогами, водою, світлом, каналізацією тощо), чужі люди, які приїхали до Маріуполя із РФ.
А за межами міста існує інший Маріуполь - простір людей, які залишають в своїх паспортах маріупольську реєстрацію, а в своїх серцях - любов до свого міста, незалежно від того, де саме географічно вони знаходяться.
Ми зібрали для вас більше 70 фотографій, що публікували протягом року, які знаменують важливі, трагічні, комічні, фарсові події 2023-го.
Остаточна загибель будинку з годинником у центрі Маріуполя. Будинок пережив німецьку окупацію міста, але не пережив російську.
Тихий протест - маріупольці почали боротися проти демонтажу власних будинків.
Все, що залишилось від будинку на перетині Бахчиванджи та Будівельників.
4 лютого додому з російського полону повернули 116 людей, зокрема оборонців Маріуполя, херсонських партизанів, снайперів з Бахмутського напрямку.
В окупованому Маріуполі запустили флешмоб #роковини. Містяни та партизани малювали українські прапори та іншу символіку.
Ресторан «Дядя Гіві» в Маріуполі відкрився наприкінці 2020 року і одразу став дуже популярним. Закрився ресторан 24 лютого 2022. Вже назавжди. Ось як він виглядав у лютому 2023 року.
Ще влітку окупанти заявили, що починають боротися зі стихійною торгівлею в Маріуполі. Пообіцяли приборкати ринок «Космос», який за період окупації перетворився на найбільший ринок в місті. Проте вже восени ринок не просто не приборкався – він став рости ще більше і обростати металевими контейнерами та саморобними наметами.
А ось як виглядають кафе на цьому ринку.
Бульвар Хмельницького в Маріуполі. Рік після початку бойових дій, а тут - як після бомбардування.
7 березня українська влада повернула з російського полону 130 військових.
14 березня Рівне попрощалося із мужнім захисником, світлою людиною, люблячим чоловіком, батьком та сином Максимом Кліменком. Він народився у Маріуполі, але мирне життя в українському місті зруйнували рашисти. Тож після місяця в окупації Максим вивіз родину у відносно тихе та безпечне Рівне, а сам пішов на фронт.
У Кальміуському районі Маріуполя застряг напівобгорілий трамвай. Вагон потрапив під обстріл на самому початку війни і з того часу так і стоїть на рейках, які за цей час вже встигли покритися товстим шаром пилу та бруду.
Фасад будинку оперного театру в Брюсселі декорований світлинами зруйнованого маріупольського театру в березні цього року.
У Приморському районі окупованого Маріуполя на дах приватного житлового будинку впав безпілотний літальний апарат.
Верблюдів, які жили в зоопарку колаборанта Савелія Вашури ще до початку повномасштабного вторгнення, після захоплення Маріуполя з’їли російські окупанти. Про це один з них повідомив в соціальних мережах і додав фотографії верблюдів, яких випатрали і з’їли, а голови залишили у зоопарку.
23 квітня, у Львові відбувся благодійний забіг в підтримку захисників Маріуполя “Забіг за Драмтеатр”.
На Великдень відбувся великий обмін полоненими. Україна повернула з полону 130 наших людей. Військові, прикордонники, нацгвардійці, моряки, співробітники ДССТ.
В рамках великого обміну 10 квітня повернула собі свободу і маріупольчанка, прикордонниця, письменниця Валерія Карпиленко-Суботіна. На фото - зустріч Валерії Карпиленко "Нави" та Дмитра «Ореста» Козацького.
6 травня, в Україну повернули 45 полонених військових. Це 42 захисники та троє захисниць «Азовсталі».
9 травня у Маріуполі. Ось як окупанти вітають містян - плакатами на спаленому ними ж кінотеатрі.
Офіс Омбудсмана повернув додому 6-річну дівчинку із Маріуполя Анну-Марію. Під час повномасштабного вторгнення у Маріуполь окупанти взяли у полон військових - її батьків. Нині вдалося возз'єднати родину.
В окупованому Маріуполі на будівлі палацу культури "Іскра", який зруйнували російські військові, місцеві жителі вивісили український прапор.
На території ринку "Азовський" російські окупанти створили кладовище автомобілів, які були знищені під час захоплення Маріуполя.
У Львові Захисник Маріуполя та «Азовсталі» прикордонник Павло Піковець відкрив матч Української Прем‘єр-Ліги.
У маріупольському селищі Моряків окупанти переклали на російську назву стели з написом "Любов".
В Україну повернули підлітка Вʼячеслава, якого росіяни примусово депортували з тимчасово окупованого Маріуполя.
В тимчасово окупованому Маріуполі на проспекті Будівельників з'явилися плакати з написом "українське літо" та датою 1.08.
В боях за Бахмут загинув маріуполець Данило Подибайло - поет і музикант, Герой України (посмертно).
9 червня вночі потужний вибух пролунав в окупованому Бердянську.
11 червня Україна повернула додому 93 рядових та сержантів та двох офіцерів у рамках обміну полоненими з ворогом.
Понад 80 релокованих зі сходу підприємств із різних галузей продемонстрували у столиці свою продукцію. 6 червня 2023 року в Києві проходила щорічна виставка мікро-, малих та середніх підприємства (ММСП) «Схід-Експо 2023».
20 червня зранку в тимчасово окупованому Маріуполі з'явилися нові патріотичні графіті. Партизани працюють.
Подивіться, що залишилося від Свято-Ольгинського храму в районі Кальміуського Маріуполя. Там де була церква – зараз лише залишки фундаменту
У Маріуполі окупанти змушують городян отримувати так зване СНІЛС (страхове свідчення обов'язкового пенсійного страхування) – це аналог українського ІПН. Через це у районних відділеннях так званого пенсійного фонду "ДНР" утворилися величезні черги. Маріупольці змушені з ночі складати списки, а вранці – штурмувати пенсійні фонди.
У тимчасово окупованому Маріуполі катастрофічно не вистачає автобусів. Ті, що вціліли від російських обстрілів, загарбники, абияк відремонтувавши, поспішають випустити на лінії.
Липень
Із російського полону вдалося повернути ще 45 українців — з-поміж них військові Збройних сил, Нацгвардії та Держприкордонслужби, а також двоє цивільних.
«За особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане служіння Українському народові постановляю присвоїти звання Герой України з удостоєнням ордена «Золота Зірка» САФОНОВУ Даніїлу Юрійовичу — лейтенанту поліції (посмертно)».
В окупованому Маріуполі хтось підпалив "Український дім" 20 липня.
Українські бізнесмени з маріупольським корінням, Олексій та Інна Кочеткови досягли успіху у США. Вони стали фіналістами TOP USA Awards та увійшли у сотню американських підприємців українського походження. Під час повномасштабного вторгнення Інна Кочеткова закликала українську владу здати місто і навіть зареєструвала петицію, а тепер скористалася можливостями, які відкриваються для біженців з України, щоб зробити кар'єру за кордоном.
Окупанти повністю залили бетоном підвальні приміщення Маріупольського драматичного театру і починають фактично будівництво з нуля. Вони називають це реконструкцією.
Серпень
Діти з багатодітної маріупольської родини Колесників виводили на поле гравців під час футбольного благодійного матчу між командами Тоттенхем - Шахтар.
Голлівудський актор та музикант Джонні Депп на концерті свого гурту Hollywood Vampires потужно підтримав Україну та поспілкувався з біженкою з Маріуполя Іриною Федоренко.
На Майдані Незалежності у Києві 27 серпня відбулася мирна акція на підтримку Маріупольського гарнізону. Вона мала нагадати про захисників Маріуполя, які вже 500 днів перебувають у російському полоні.
"Спочивай з миром, мій коханий Олег Кельт. Сьогодні ми тебе провели в останню путь. Побратими зробили все так, як ти того хотів. Тебе прийшли провести ті, хто щиро поважав, за мужність, відвагу, харизму, відданість, доброту. Тебе прийшли провести ті, хто вдячний за захист рідного міста. Ти заслужив ці нагороди, заслужив потом і кров'ю. Ми з дітьми завжди пишатимемося тим, що були твоєю родиною". Такими словами Ольга Катрич, дружина загиблого героя, провела чоловіка в останню путь 18 серпня.
«Серед соняхів»: на Донеччині вшанували пам’ять українських воїнів, які загинули під час Іловайської трагедії.
Вересень
В окупованому Маріуполі 1 вересня відкрилися 25 середніх навчальних закладів. До шкіл нібито пішли 15 тисяч учнів, з яких 200 – першокласників. На голови цим дітям впали тони російської агресивної пропаганди.
29 вересня російські військові розстріляли родину з дев’яти людей в окупованій Волновасі на Донеччині.
У вересні у Маріуполі проходили незаконні вибори до державних органів влади РФ. Голосування відбувалось на капотах авто, біля будинків, на лавочках у парках.
27 вересня у Гданську у Польській Балтійській філармонії імені Фрідеріка Шопена відбувся благодійний концерт камерного оркестру "Ренесанс" Маріупольської камерної філармонії на чолі з диригентом, заслуженим діячем мистецтв України Василем Крячком.
7 жовтня в останню дорогу у Рівному провели двох військовослужбовців, які загинули у війні з росією, маріупольця Дениса Білієнка та Петра Ванніка.
«Я не можу з цим жити. Постійно думаю про те, чи мала я виїжджати без сина… Я рятувала молодшу доньку і не врятувала сина. Чому, ну чому я ухвалила тоді, в березні 2022-го, таке рішення їхати без нього? Я повинна була залишитись і шукати, шукати його…»
Ось вже півтора роки Світлана шукає свого сина. Артему Карпенко 27 років. Він доросла людина і жив окремо від матері та сестри. Вони – на Лівобережжі, а він – у Приморському районі. Коли росіяни напали на Маріуполь, в місті зник зв’язок, і родина ніяк не могла з’єднатися.
Житла, яке б годилося для життя, в Маріуполі досі катастрофічно не вистачає. В тому числі і самим окупантам. Тому вони вигадали нове рішення проблеми - добудовувати нові під'їзди до старих будинків.
У столиці Австрії відбулася прем'єра короткометражки "Табір мужності" про дівчинку Мілану з Маріуполя та її бабусю Ольги, чиї життя скалічила російська війна. 24 січня 2015 року росіяни обстріляли з "Градів" мікрорайон Східний. Мати дівчинки накрила її собою і врятувала. Дівчинка залишилась сиротою, їй ампутували ніжку.
Це маріупольський залізничний вокзал після "освобождєнія". Міст, який з'єднував дві сторони колії і вів до моря, зруйнований. Дуже символічне фото, зроблене в жовтні цього року.
22 жовтня в Одесі відбулась акція на підтримку полонених оборонців Маріуполя.
В Приморському районі Маріуполя, біля колишнього кінотеатру "Комсомолець", знайдено нові масові поховання. У могилах щонайменше 24 людини.
26 жовтня волонтерський вулик/хаб у Дніпрі "Доброго ранку, ми з Маріуполя" відвідав Блаженніший митрополит Єпіфаній. Він благословив і подякував усім волонтерам за їхню самовіддану працю.
У Тернополі провели акцію близькі та родини полонених оборонців Маріуполя. Учасники акції хотіли привернути увагу суспільства, міжнародних організацій до важливості боротьби за визволення захисників та захисниць, які досі перебувають у російському полоні.
Артилеристи 56 окремої мотопіхотної бригади, яку часто називають просто - Маріупольською, мстяться за своє зруйноване місто.
За рік, що минув, маріупольські волонтери із "Халабуди" змогли зекономити мінімум 4 мільйони доларів для держави завдяки ремонтам дронів.
Російські загарбники відновили пам'ятник загиблим працівникам "Азовсталі". Але що з того вийшло, викликає лише подив та посмішку.
Півтора року без дому. Саме стільки часу провів у депортації Богдан Єрмохін. У Росію підлітка незаконно вивезли з Маріуполя у складі групи з 31-єї дитини. Декілька разів хлопець намагався самостійно втекти з РФ, але спроби були невдалими. Там йому навіть вручили повістку у військкомат. Після численних звернень до української влади, зокрема, напряму до Володимира Зеленського, і набуттям його справою публічності, у день свого повноліття – Богдан Єрмохін нарешті повернувся до України.
Завдяки росіянам, вулиці Маріуполя сьогодні мають зовсім іншу геометрію. В минуле пішли рівненькі дахи багатоповерхівок. Ну що це за нудота - мати рівний дах, вирішили за нас росіяни, і стали скидати бомби на дахи багатоповерхівок.
Ну а тепер, коли захопили місто, і виникла потреба щось з цією "красою" робити, вони стали демонтувати пошкоджені частини дахів та поверхів - шматками.
3574 українських військових зараз перебувають у російському полоні. Але це дуже неточна цифра. Бо підтвердження присутності українців в російських тюрмах триває повільно. Це число постійно змінюється. 11 грудня близько тисячі людей у столиці вийшли на вулицю, щоб нагадати: полон вбиває, і треба активізувати роботу з обміну полоненими.
В ніч з 14 на 15 грудня Збройні Сили України нанесли ракетний удар по військовому підрозділу ворогу у Маріуполі. На фото - наслідки удару.
Щоночі центральні проспекти Маріуполя перетворюються на автобани, по яким безкінечною колоною рушать російські вантажівки. Фото зроблено 18 грудня.
Картонка, прив'язана до дерева, на якій червоним маркером виписане горе. Вона з’явилася не так давно біля торгового технікуму у Маріуполі. Її написала жінка, мати, яка розшукує могилу свого сина Дмитра Радченко. В березні минулого року він загинув на цьому місці. Він лежав на сходинках будівлі тривалий час. При ньому було водійське посвідчення, але потім воно зникло. Мати вважає, що хтось викрав документ. Відомо, що син був похований як невідомий. І ось тепер нещасна жінка вже рік шукає, де він похований, щоб мати можливість прийти і виплакати своє горе.
З перших днів окупації росіяни перетворили торговий центр "Метро" у центр партії "Єдина Росія", де почали видавати гуманітарну допомогу маріупольцям. Перше, що зробили - заліпили табличку із назвою "Метро" банером із написом "Єдина Росія". Поруч влаштували морг, куди звозили тіла загиблих з усього Маріуполя, а в самому центрі почали роздавати все, що було потрібно людям, аби не померти.
Але з часом кількість гуманітарної допомоги скорочувалась. І ось вже зараз літні люди отримують у пакунках лише три найменування: сгущенка, макарони та питна вода. Ну а вивіска сильно занепала. І тепер крізь "Єдину Росію" проривається українсько-німецьке "Метро". Правда потроху прокладає собі дорогу.
Ялинку, яку Санкт-Петербург подарував Маріуполю минулого року, вирішили встановити біля руїн драматичного театру. Акурат на місці, де були написані величезні літери "ДЕТИ". Такі великі, щоб їх побачили російські льотчики, які скидали бомби на Маріуполі, і пожаліли дітей.
Льотчики літери бачили, але дітей не пожаліли. І 16 березня як мінімум одна бомба (а за результатами деяких розслідувань, бомб було дві) впала на дах драматичного театру. І ось тепер тут влаштовують пляски і ялинку.
У Києві пройшли благодійні сольні концерти лідера гурту "Океан Ельзи" Святослава Вакарчука на підтримку 12-ї бригади НГУ "Азов".
Майже місяць в окупованому Маріуполі люди похилого віку буквально штурмують місцеві поштові відділення в надії отримати пенсію. Однак, вистоявши багатогодинні черги, маріупольці йдуть ні з чим. Як з'ясовується, їх немає у списках отримання. Тобто окупанти пенсії підвищують, але вже не мають спроможності їх виплачувати.
ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629
НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629
ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой
ДИВІТЬСЯ нас на YouTube