Читайте: Коли колядувати, посівати та щедрувати за новим календарем: дати
В Євангеліях йдеться, що Ісуса Христа в річці Йордан хрестив Іван Хреститель (Передтеча). Відбувалося це на паломницькій переправі "Віфавара". Народ очікував появи Збавителя, тому що Іван Передтеча казав: він знаходится серед вас. І в цей час з натовпу виступив чоловік з Назарету, щоб прийняти хрещення разом з усіма.
Сам Передтеча не знав, хто саме з усіх є Месією, але зрозумів це, коли Бог-Отець голосом з неба сказав:
"Ти єси Син мій любий, у тобі — моє уподобання"
І спустився Святий Дух у вигляді білого голуба. Тоді Передтеча спитав Ісуса:
"Я повинен хреститися від Тебе і чи Тобі йти до мене?"
Христос прийняв хрещення у 30 років.
Саме з появою Святого Духа та голосом Бога-Отця пов’язують ще одне свято – Богоявлення. Зараз у більшості римські католики, православні та протестанти святкують його 6 січня. В Україні також з 2023 року святкують саме 6 січня. До речі, цікаво, що в Іспанії саме на Богоявлення прийнято дарувати дітям подарунки – їх приносять волхви.
Напередодні Водохреща, тобто 5 січня, час "Голодної куті", або другий Святий Вічір. В цей день нічого не їдять, а вечеряють уже в час, коли засяє вечірня зоря. Їдять смажену рибу, вареники з капустою, кутю, гречані млинці та інші пісні страви.
Наступного дня зранку йдуть до церкви та освячують воду. Вважається, що в цей день вона набуває цілющих та чудодійних властивостей, здатна вигнати зло та пітьму.
Освячення відбувається на берегах водойм. Віряни набирають освячену воду та несуть її додому. У католицьких храмах, окрім води, ще освячують крейду та ладан. Традиція пірнати в ополонку поширилася в Україні наприкінці минулого століття. Люди вірять, що купання у крижаній воді на Водохреща допоможе бути здоровим увесь рік та зцілитися.
Після повернення додому батько або просто старший у родині повинен окропити кімнати освяченою водою, аби очистити від усього поганого. Перед тим, як обідати після церкви, також треба випити свяченої води.
На Водохреща не можна нічого робити з хатніх справ, окрім приготування їжі, особливо шити чи займатися якимось рукоділлям.
Вважається, дівчатам треба набрати воду з ополонки, де було освячення, а потім вдома опустити в неї калину або червоне намисто. Якщо такою водою вмитися, то дівчина завжди буде красивою.
Якщо сьогодні на деревах іней, то на весні у такий самий день тижня треба сіяти пшеницю.
У момент церемонії біля водойми придивляються, які птахи можуть пролетіти перед хоругвами. Деякі види птахів несуть у собі таким чином невдачу: граки – для парубків, гуси – для літніх людей, горобці – для дітей.
Якщо день ясний, то пшениця буде чиста.
Нехай для всіх українців свято пройде тихо та мирно.